Vinaři s obavami sledují vývoj počasí pro další dny. Graf níže nám bohužel neukazuje úplně nejpříznivější předpověď pro období 24.9. – 2.10.2020. Během konce tohoto týdne se má výrazně ochladit, ve čtvrtek 24.9. hlásí déšť a další přeháňky 1.10. Průměrné teploty budou kolem 15 °C.
Zásadní zlom v kvalitě hroznů může nastat při vydatnějších srážkách. Ve vinicích se může držet vysoká vzdušná vlhkost, která ještě více podpoří již začínající hnilobu hroznů. V takovém případě se stane rozhodujícím parametrem sklizně dobrý stav hroznů, nikoliv cukernatost nebo obsah kyselin. Napadení hroznů hnilobami je velice rozdílné. Závisí na ošetření vinice, lokalitě a odrůdě. Ve vinicích napadených hnilobami může docházet ke stagnaci nebo minimálnímu nárustu cukernatosti.
Pozdní deště v půdě bohaté na draslík mohu vyvolat pokles acidity a zvýšení pH. Suma kyselin a kationtů určuje pH moštu – závisí tedy především na obsahu kyseliny vinné a draslíku. Vysoké pH redukuje antokyany a snižuje kvalitu barvy červených vín.
Také můžeme vidět oproti minulému týdnu překvapivý průměrný nárust obsahu dusíku o 34 mg/l. Vysoké hodnoty dusíku způsobují zpoždění v kumulaci cukrů. Naopak bobule z rostlin s nižší zásobou dusíku obsahují více cukru a méně kyselin. Ale je důležité, aby v době zrání bobulí bylo k dispozici v půdě dostatečné množství dusíku, jinak mohou vzniknout potíže při kvašení moštů.
Vzhledem k výhledu počasí nelze vytvářet příliš perspektivní prognózy. V některých vinicích vzhledem k rozvoji hnilob bude již naplno začala sklizeň.
V posledních dnech se také hovoří o pozorování napadení bobulí škůdcem Drosophila suzukii. Tento druh octomilky na rozdíl od našich tuzemských napadá zdravé a dozrávající plody a tím způsobuje hnilobu a octovatění. Poškozené hrozny proto mohou znehodnotit celou sklizeň. Napadá hlavně červené odrůdy s tenkou slupkou, nebo s hustším uspořádáním bobulí. Poškození plodu bezprostředně po napadení není výrazné. Vpichy a drobné otlaky nejsou viditelné. Pak se ale plody se deformují, měknou a často jsou dále sekundárně napadány houbovými či bakteriálními chorobami.
Cukernatost se u bílých odrůd oproti minulému týdnu zvýšila o 1,8°NM. Výraznější pokles kyselin se pomalu snižuje, titrovatelné kyseliny klesly u bílých odrůd pouze o 0,8 g/l a kyselina jablečná byla průměru o 0,5 g/l nižší než v minulém týdnu. Hodnoty pH se nijak výrazně neměnily a korespondují s mírným poklesem kyselin. Dobré poměry kyseliny vinné a jablečné jsou například u Veltlínského zeleného, Tramínu červeného nebo Pálavy. V grafu níže vidíme pomalejší nárust cukernatosti u odrůdy Chardonnay.
U červených odrůd bylo zvýšení cukernatosti mnohem vyšší, v průměru stouplo až o 3,1°NM za týden. Bobule modrých odrůd jsou vyhřívány intenzivněji, a tak i tvorba cukrů v nich obsažených je rychlejší. Výrazné je i požadované snížení kyseliny jablečné v průměru o 1,5 g/l. Titrovatelné kyseliny se snížily u červených odrůd o 2,2 g/l.
Použité zdroje: BS vinařské potřeby www.vinarskepotreby.cz